%AMOUNT_LEFT_FOR_FREE_SHIPPING%

Cekiny – właściwości, zastosowanie i pielęgnacja

Występują w szerokiej gamie kolorów i cudownie się błyszczą, dlatego należą do najchętniej wybieranych materiałów na kreacje wieczorowe. Cekiny od wielu sezonów robią furorę zarówno na światowych wybiegach, jak i na salonach – ponadto trudno jest dziś sobie wyobrazić stylizację sylwestrową bez choć odrobiny cekinowego połysku. Obecnie w sklepach z materiałami do szycia i hurtowniach znajdziemy je w wersji na tkaninie, na dzianinie czy też na tiulu, co zdecydowanie ułatwia dobranie wariantu najodpowiedniejszego do realizowanego projektu. Dużym zainteresowaniem cieszą się również luksusowe koronki cekinowe, które często dodatkowo są ozdobione koralikami. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że materiały cekinowe ze względu na swoją specyfikę wymagają właściwego podejścia nie tylko do obróbki, ale również do użytkowania i pielęgnacji. Podpowiadamy w jaki sposób obchodzić się z nimi, aby móc cieszyć się ich pięknem jak najdłużej!

Cekiny na światowych wybiegach

Zanim jednak zajmiemy się kwestią technologii szycia oraz sposobem użytkowania, zerkniemy na moment na światowe wybiegi. To bowiem tutaj dyktowane są trendy na kolejne sezony, a analizując najnowsze kolekcje zaproponowane przez takie domy mody jak Elie Saab, Roberto Cavalli, Giorgio Armani czy Versace można zauważyć, że potencjał materiałów cekinowych znów będzie wszechstronnie wykorzystywany przez projektantów. Szczególnie tych, którzy specjalizują się w kreacjach wieczorowych i w swoich realizacjach dbają o to, aby sukienki sylwestrowe czy eleganckie męskie marynarki karnawałowe zachwycały bogactwem kolorów, fenomenalnym połyskiem i niebanalnymi formami.

Koronka premium wzór Elie Saab

Tkaniny i dzianiny cekinowe – charakterystyka i właściwości użytkowe

Cekiny, nazywane również pajetkami, to niewielkie i płaskie, najczęściej okrągłe dodatki dekoracyjne z dziurką, które w odzieżownictwie są wykorzystywane jako ozdoba. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu naszywane ręcznie na gotowe elementy garderoby, dziś są aplikowane przez specjalne maszyny bezpośrednio na tkaninach, dzianinach oraz tiulach, dzięki czemu uszycie kreacji od góry do dołu pokrytej tymi fantastycznie odbijającymi światło zdobieniami zabiera zdecydowanie mniej czasu. W przeszłości wykonywane były z metalu, stąd ich cena była bardzo wysoka. Powszechna moda na cekinowy połysk pojawiła się w latach 20. XX wieku, a ten popularny do dziś trend zainspirowany został odkrytymi wtedy w grobowcu Tutenchamona szatami, które pokryte zostały dekoracyjnymi krążkami ze złota. Obecnie te dodatki produkowane są przede wszystkim z tworzyw sztucznych, co wpłynęło nie tylko na ich dostępność, ale również poszerzyło możliwość ich wykorzystania. W zależności od podkładu, materiały z cekinami mogą być rozciągliwe (dzianina i większość tiuli) lub nie (tkanina), dlatego można z nich uszyć nie tylko suknie wieczorowe, ale również spodnie, topy, kombinezony czy marynarki. Należy jednak pamiętać o tym, że ich obróbka najprawdopodobniej będzie wymagała usunięcia pajetek z zapasów szwów, ponieważ igła w maszynie może złamać się podczas szycia. Z tego powodu niekiedy w pracowniach krawieckich elementy ubrań z dzianin i tkanin cekinowych zszywane są ręcznie, szczególnie w sytuacjach, kiedy pokryte są one nie tylko pajetkami, ale też dodatkowo koralikami. Ponadto takie projekty z reguły wymagają uwzględnienia podszewki w celu ochrony ciała przed otarciami i nieprzyjemnym drapaniem.

Zastosowanie i pielęgnacja elementów garderoby uszytych z materiałów cekinowych

Materiały wieczorowe z cekinami najczęściej stosowane są na eleganckie sukienki sylwestrowe czy też fantazyjne kreacje karnawałowe. Oczywiście szyje się z nich też inne elementy garderoby, również dla mężczyzn. To materiały bardzo wyraziste, z ogromny potencjałem scenicznym, dlatego chętnie wykorzystywane są na stroje dla muzyków, aktorów, tancerzy, a także… sportowców uprawiających jazdę figurową na łyżwach czy gimnastykę artystyczną. Aby jak najdłużej cieszyć się odzieżą z takich materiałów, należy ostrożnie podejść zarówno do prania, jak i prasowania, a przed przystąpieniem do tych zabiegów najlepiej wykonać próbę na kawałku pozostałym po szyciu. Kluczem do sukcesu w pielęgnacji będą niskie temperatury tak prasowania, jak i prania oraz delikatne obchodzenie się z danym elementem garderoby. Dobrym pomysłem jest też przeglądanie kreacji po każdym użyciu pod kątem uszkodzeń, dzięki czemu ręcznie zabezpieczymy uszkodzone miejsca przed ewentualnym dalszym wysnuwaniem się cekinów.

Materiał cekiny na metry w naszym sklepie z tkaninami

Zarówno w naszym sklepie internetowym, jak i stacjonarnym w Warszawie oferujemy najlepszej jakości włoskie materiały cekinowe w różnych rodzajach: cekiny elastyczne na dzianinie, na tiulowej siatce, luksusowe koronki cekinowe, dwustronne cekiny 3D, jednolite oraz we wzory. Sprzedaż od 10 cm.

Koronka cekinowa
Cekiny we wzory
Elastyczne cekiny na tiulu

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wypełnij poniższe pola.

  Zapisz się do newslettera
  i odbierz

  -10 %

  Call Now Button