%AMOUNT_LEFT_FOR_FREE_SHIPPING%

Szyfon – zalety, zastosowanie, pielęgnacja

szyfon zalety zastosowanie pielegnacja

Za najważniejszą zaletę szyfonu uważa się jego lejący sposób układania się. Nie bez znaczenia są też transparentność, miękki chwyt, a także fakt, że nawet przy najmniejszym powiewie powietrza cudownie się porusza. W przypadku materiału poliestrowego cenioną właściwością jest również niska podatność na gniecenie. Jest to tkanina, która doskonale prezentuje się jako wierzchnia warstwa eleganckich kreacji, a ze względu na swoją przejrzystość, pozwala na stworzenie zaskakujących efektów wizualnych. Dobrze się drapuje, a dzięki temu, że obecnie na rynku znaleźć można zarówno szeroką gamę gładkich, jak i drukowanych szyfonów, możliwości wykorzystania tego materiału w nawet najbardziej
niecodziennych projektach są właściwie nieograniczone.

Zalety i właściwości

Lekki, transparentny i zwiewny. Szyfon to delikatny materiał o splocie prostym, tkany z cienkich nitek multifilamentowych, z którego najczęściej szyje się damską odzież wyjściową, w szczególności suknie wieczorowe i ślubne, a także ekskluzywną bieliznę nocną. Tkanina ta pojawiła się w Europie w XVIII wieku i bardzo długo produkowana była wyłącznie z jedwabiu. Z tego względu przez dekady szyfon stanowił symbol statusu majątkowego i był niedostępny dla szerszej grupy odbiorców. Zmieniło się to dopiero po wynalezieniu nylonu w 1938 roku, co skłoniło producentów wyrobów tekstylnych do eksperymentowania z  włóknami syntetycznymi. W następstwie tych działań w 1958 roku na rynku pojawił się po raz pierwszy szyfon poliestrowy, który do dziś jest na szeroką skalę wykorzystywany w  produkcji odzieży. Obecnie też obok jedwabnego i poliestrowego, w sprzedaży dostępny jest również szyfon wiskozowy oraz o mieszanym składzie, co jeszcze bardziej ułatwia wybranie tkaniny o właściwościach odpowiadających preferencjom użytkownika.

Różne rodzaje szyfonów

W naszym sklepie z tkaninami włoskimi znajdziesz zarówno szyfony we wzory, jak i jednolite szyfony kreszowane lub gładkie. Przejdź do zakładki Muśliny/szyfony.

szyfon zalety zastosowanie pielegnacja 02
Jednolity szyfon jedwabny kreszowany
szyfon zalety zastosowanie pielegnacja 03
Poliestrowy szyfon we wzory
szyfon zalety zastosowanie pielegnacja 04
Jednolity szyfon jedwabny gładki

O czym warto pamiętać w trakcie szycia?

Ze względu na swoją delikatność oraz tendencję do przesuwania się, szyfon bywa dość  trudny w obróbce, bez względu na to czy został wyprodukowany z włókien jedwabnych,  poliestrowych, wiskozowych czy mieszanych. Do jego szycia należy użyć cienkiej igły, a jej  ostrość warto sprawdzić jeszcze przed uruchomieniem maszyny i wykonać test pończochy. Jeżeli wypadnie negatywnie, należy wymienić igłę na nową, dzięki czemu unikniemy  zaciągania nitek. Najprawdopodobniej konieczne będzie też zmniejszenie długości ściegu (optymalnie 1,5-2mm) oraz wyregulowanie naprężenia nici górnej, co wyeliminuje zjawisko marszczenia materiału w miejscu szycia.

Jak pielęgnować?

Ze zwiewnymi i delikatnymi tkaninami należy obchodzić się ostrożnie nie tylko podczas szycia. Dotyczy to również pielęgnacji gotowej odzieży, dlatego warto na przykład korzystać z usług profesjonalnej pralni, która zajmie się fachowo wyczyszczeniem kreacji z tkaniny jedwabnej. W przypadku sukienek, bielizny czy innych elementów garderoby z szyfonu z włókien syntetycznych warto zadbać o pranie w niskiej temperaturze oraz stosowanie delikatnych detergentów, a także unikanie odwirowywania. Bardzo ważne jest też dobranie odpowiedniej temperatury prasowania wynoszącej dla jedwabiu, poliestru oraz wiskozy maksymalnie 120°C.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wypełnij poniższe pola.

  Zapisz się do newslettera
  i odbierz

  -10 %

  Call Now Button