%AMOUNT_LEFT_FOR_FREE_SHIPPING%

Kaszmir – historia i zastosowanie

kaszmir zastosowanie plaszcze kaszmirowe blog

Kaszmir

Kojarzy się bezsprzecznie z luksusem, a ze względu na swoje właściwości użytkowe oraz nieprzeciętne, unikatowe piękno jest uwielbiany przez projektantów tworzących dla takich światowych marek jak Max Mara, Armani, Hugo Boss czy Versace. Kaszmir, który jest pozyskiwany z runa kóz kaszmirskich, to włókno wyjątkowe pod każdym względem, dlatego nie dziwi fakt, że wyroby włókiennicze z niego produkowane lub zawierające dodatek tej szlachetnej wełny są tak pożądane i wysoko wyceniane.

Kilka słów o historii

Duży popyt przy relatywnie niewielkiej podaży sprawiają, że wyroby włókiennicze z kaszmiru lub z jego domieszką to obecnie produkty premium, których cena jest dość wysoka. Jednak tak naprawdę ta delikatna, miękka wełna zachwyt wzbudza nie od dziś. Runo kóz Capra hircus hodowanych na terenach wysokogórskich pozyskiwano bowiem już tysiące lat temu na terenie Mongolii, Nepalu oraz właśnie Kaszmiru. Od początku doceniano wyjątkowe właściwości użytkowe runa, które w przeciwieństwie do tego owczego nie jest strzyżone, ale wyczesywane na wiosnę, w momencie linienia. Lekkość, sprężystość oraz znakomita termoregulacyjność to rezultat przystosowania się zwierząt do surowych warunków panujących na terenach wysokogórskich zimą. To właśnie z tego powodu, mimo wielokrotnych prób przeniesienia hodowli w inne rejony, nie udało się uzyskać surowca w podobnej ilości oraz jakości, co jest głównym powodem ograniczonej podaży. W Europie kaszmir znany był już w czasach Cesarstwa Rzymskiego i przez wieki było to włókno, o którym mówiono, że jest przeznaczone dla możnowładców. Jednym z nich był Napoleon, który podczas kampanii prowadzonej w Egipcie delikatne, wełniane szale pashmina przysłał swojej żonie – cesarzowej francuskiej Józefinie. Prezent ten wywołał na dworze niemałą sensację. Z biegiem czasu wyroby z kaszmiru stały się tak popularne, że wielokrotnie próbowano nie tylko zdynamizować produkcję, ale też zautomatyzować proces, który wymaga między innymi długotrwałego i pracochłonnego oddzielania zewnętrznej sierści ochronnej od podszerstka. Częściowo udało się wdrożyć pewne usprawnienia, jednak do dziś pozyskiwanie oraz produkcja włókien odbywają się w dużej mierze ręcznie, co stanowi o ich wyjątkowości.

plaszcz kaszmirowy na miare morelowy bez aterlier mario menezi blog

Zastosowanie

Kaszmir to włókno wykorzystywane przede wszystkim do produkcji luksusowych tkanin oraz dzianin, a renomowane tkalnie jak Loro Piana proponują swoim odbiorcom szeroką gamę ekskluzywnych materiałów odzieżowych idealnych na wysokiej jakości ubrania damskie, męskie oraz dziecięce. Ze względu na właściwości termoregulacyjne świetnie sprawdza się na różnego typu okrycia wierzchnie, w szczególności płaszcze, poncza, kurtki czy cieplejsze żakiety, ale oczywiście znajduje też zastosowanie na swetry, sukienki, spodnie czy spódnice.

Tkanina kaszmirowa charakteryzuje się miękkim chwytem, dobrze trzyma nadaną formę i nie posiada typowej dla innych gatunków wełen drapiącej powierzchni. Dostępna jest w szerokiej gamie gramatur, kolorów oraz faktur, a wariantem godnym uwagi jest z pewnością kaszmir zibellino z charakterystyczną, falistą fakturą o jedwabistym połysku, wykorzystywany na przykład w pożądanych przez Klientki kolekcjach okryć wierzchnich proponowanych przez dom mody Max Mara. Zibellino nie jest dziś fakturą często spotykaną ze względu na tradycyjny sposób, w jaki się ją uzyskuje – technika ta bowiem wymaga zastosowania w drapaniu i podnoszeniu włókien suszonych główek ostu. Rośliny te nie są uprawiane na dużą skalę, stąd dostęp do zasobów bywa utrudniony. Z tego właśnie powodu tkaniny z fakturą zibellino uchodzą za synonim prestiżu i elegancji. Inną polecaną propozycją pozwalającą na uszycie modnego, eleganckiego płaszcza bez podszewki jest kaszmir double-face (dwustronny). Ten typ tkanin składa się z dwóch łatwych do rozdzielenia warstw, a w rękach doświadczonego krawca materiał zamienia się w odzież wierzchnią z estetycznymi, ukrytymi szwami, jak modele proponowane przez Max Mara. Oczywiście na rynku znaleźć można szeroką gamę sygnowanych materiałów kaszmirowych 100% lub z domieszką innych włókien, na przykład jedwabiu, wełny owczej, wielbłądziej czy alpaki, które na zlecenie największych domów mody produkują renomowane tkalnie, na przykład wspomniana już Loro Piana. Taki zakup to świetna inwestycja, szczególnie jeżeli tkaninę czy dzianinę zamierzamy powierzyć krawcom z atelier, w którym na co dzień pracuje się z luksusowymi materiałami odzieżowymi.

Ekskluzywne materiały kaszmirowe w Magazyn Tkanin X.Qual-tex

W naszym sklepie z tkaninami włoskimi znajdziesz w wielu kolorach zarówno kaszmiry płaszczowe klasyczne, z fakturą zibellino, dwustronne doube face, a nawet kaszmiry z membraną wind stopper (100% kaszmir lub z domieszkami) jak również cieńsze np. na sukienki oraz dzianiny kaszmirowe. Sprawdź naszą ofertę w sklepie internetowym w zakładce Kaszmiry/Alpaki.

kaszmir zibellino camelowy material na metry blog
Kaszmir zibellino
kaszmir klasyczny zielony grynszpanowy blog
Kaszmir klasyczny
dzianina kaszmirowa sweterkowa braz mokate blog
Dzianina kaszmirowa

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wypełnij poniższe pola.

  Zapisz się do newslettera
  i odbierz

  -10 %

  Call Now Button