%AMOUNT_LEFT_FOR_FREE_SHIPPING%

Kaszmir – właściwości i pielęgnacja (pranie, prasowanie, przechowywanie)

kaszmir przechowywanie sposob prania blog

Tak szlachetne włókna jak kaszmir nie bez powodu od stuleci cieszą się doskonałą opinią, a wyroby z nich wykonane pożądaniem elit. Na ten stan rzeczy składają się oczywiście walory wizualne, jednak właściwości użytkowe są tym elementem, który najbardziej determinuje ich wyjątkowość. Oczywiście nie bez znaczenia jest też ograniczona dostępność wynikająca ze specyfiki pozyskiwania surowca, co wpływa mobilizująco na popyt oraz status tego produktu na rynku. W tym artykule zajmiemy się przedstawieniem najważniejszych parametrów tych włókien oraz podpowiemy, w jaki sposób pielęgnować odzież uszytą z najszlachetniejszych materiałów takich jak kaszmir zibellino czy double face (dwustronny). Zapraszamy do lektury!

Właściwości

Kaszmir to tkanina z wełny kóz Capra hircus – jej włókna klasyfikowane są więc jako włókna naturalne pochodzenia zwierzęcego. Wełna ta pozyskiwana jest w procesie wyczesywania, a nie strzyżenia, jak ma to miejsce w przypadku runa owczego, co jednak nie zmienia faktu, że pod wpływem działania czynników mechanicznych oraz chemicznych zachowuje się tak samo jak każde inne włókno tego typu. Charakteryzuje się jednak bardzo dużą sprężystością, co związane jest z karbikowatym kształtem włókien w przekroju podłużnym oraz sporym wydłużeniem względnym przy rozciąganiu w stanie suchym. Cenną zaletą jest również wysoka higroskopijność, czyli zdolność pochłaniania wilgoci – w połączeniu ze znakomitą termoizolacyjnością sprawia, że w odzieży z kaszmiru lub z materiałów z jego dodatkiem nie odczuwamy dyskomfortu z powodu zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperatury. Włókna wełny kóz kaszmirskich są też cieńsze, lżejsze i delikatniejsze od tych owczych, dlatego ubrania z niej wykonane dosłownie otulają nasze ciało niczym miękka chmurka. Wełna ta – jak każda inna – pali się krótkim, żółtym płomieniem i wydziela charakterystyczny zapach palonych włosów. Nie jest odporna na działanie zasad, za to dobrze opiera się działaniu kwasów w temperaturze pokojowej. Nie bez znaczenia są też właściwości samoregulujące i fakt, że kaszmir nie pochłania zapachów oraz nie ma tendencji do absorbowania kurzu i brudu.

Jak pielęgnować odzież i dodatki z kaszmiru?

To pytanie z pewnością zadaje sobie każda osoba posiadająca płaszcz kaszmirowy z fakturą zibellino, model bez podszewki uszyty z tkaniny dwustronnej (double-face) czy szal pashmina. Odpowiednia pielęgnacja to pewność, że posiadany element garderoby na długo zachowa swój oryginalny wygląd i przez lata będzie stanowił podstawę naszych stylizacji. Na co więc wrócić szczególną uwagę?

Pranie

Każdy element garderoby trzeba kiedyś wyprać i jest to fakt, z którym się nie dyskutuje. W przypadku odzieży i dodatków z kaszmiru należy jednak zachować ostrożność i najlepiej jest skorzystać z usług renomowanej pralni, która fachowo zajmie się powierzonym płaszczem czy marynarką z tkaniny z tej szlachetnej wełny. W przypadku dzianin i uwielbianych przez kobiety ciepłych sweterków na jesień i zimę najlepiej sprawdzi się pranie ręczne, choć wykorzystanie pralki nie będzie grzechem, o ile dobierzemy odpowiednie parametry i detergenty. Koniecznie należy zastosować program oraz płyn do prania wełny, a 20-30 stopni Celsjusza oraz obroty na najniższym poziomie to podstawa. Dobrze jest też przewinąć sweterek na lewą stronę i umieścić go w specjalnym woreczku.

kaszmir sposob prania blog

Prasowanie

Tkaniny i dzianiny kaszmirowe charakteryzują się dużą sprężystością, dlatego doskonale utrzymują swój kształt i nie gniotą się. Chcąc jednak je odświeżyć, najlepiej wybierzmy parownicę, ponieważ ciepła para pozwoli włóknom szybko wrócić do swojej podstawowej formy, bez obaw o wyświecenie czy przypalenie delikatnego materiału.

Przechowywanie

Pielęgnacja wełnianej odzieży to nie tylko jej pranie i prasowanie, ale też przechowywanie. To właśnie od tego zależeć będzie, w jakiej kondycji po latach będzie ulubiony płaszcz czy sweterek. Dobrze jest w tym celu wykorzystać specjalne worki, a także unikać długotrwałego przetrzymywania takich ubrań na wieszakach (lepiej sprawdzi się układanie na półkach). Oczywiście podstawą jest zadbanie o to, aby do naszej szafy nie wprosiły się mole, które uwielbiają wełnę i są w stanie zrujnować pieczołowicie gromadzoną kolekcję szali, płaszczy, marynarek czy sukienek. W tym celu należy regularnie przyglądać się wszystkim posiadanym ubraniom i dodatkom, a także prewencyjnie stosować popularne środki odstraszające, na przykład woreczki wypełnione suszoną lawendą.

plaszcz kaszmirowy niebieski atelier mario menezi blog
Płaszcz kaszmirowy uszyty w naszym Atelier Mario Menezi

Rodzaje kaszmiru w naszym sklepie

W naszym sklepie z tkaninami włoskimi oferujemy szeroki wybór luksusowych materiałów kaszmirowych 100% oraz z domieszkami wełny owczej, wielbłądziej lub alpaki. Występujące w imponującej palecie kolorów rożne rodzaje kaszmiru płaszczowego, kostiumowego i sukienkowego możesz zakupić już od 10cm! Klikając poniższy guzik znajdziesz kaszmiry zibellino, z klasyczną strukturą z krótkim włosiem, sweterkowe dzianiny kaszmirowe, kaszmiry podwójne, z membraną windstopper i wiele innych.

rodzaje kaszmirow kaszmir camelowy z krotkim wlosiem blog
Kaszmir z krótkim włosiem
rodzaje kaszmirow kaszmir zibellino camelowy blog
Kaszmir zibellino
rodzaje kaszmirow kaszmir podwojny czerwono czarny blog
Kaszmir dwustronny
rodzaje kaszmirow swetrowa dzianina kaszmirowa blog
Dzianina kaszmirowa
rodzaje kaszmirow czarny kaszmir z membrana windstopper blog
Kaszmir z membraną

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wypełnij poniższe pola.

  Zapisz się do newslettera
  i odbierz

  -10 %

  Call Now Button