%AMOUNT_LEFT_FOR_FREE_SHIPPING%

Najlepszy materiał na garnitur, czyli jaki? Rodzaje wełny garniturowej

Najczęściej noszony jest przez osoby ceniące sobie ponadczasowy, wyszukany wygląd lub obracające się w sferach biznesowych. Stanowi również uniwersalną podstawę większości męskich stylizacji wyjściowych. Dobry garnitur to element garderoby, którego nie może zabraknąć w szafie żadnego mężczyzny, i który w wariancie klasycznym składa się z trzech elementów uszytych z tej samej tkaniny, najczęściej wełny: marynarki, spodni oraz kamizelki. Ze względu na reprezentacyjną funkcję, jaką pełni, powinien być wykonany z wysokogatunkowego materiału, a realizację najlepiej powierzyć renomowanej pracowni krawieckiej specjalizującej się w szyciu bespoke. Decydując się na tę opcję, warto też poświęcić więcej czasu na wybór najlepszej tkaniny na garnitur, gdyż to przede wszystkim od materiału garniturowego zależą walory gotowego wyrobu.

Wełny garniturowe a moda damska

Należy pamiętać, że wełny garniturowe to materiały, które cieszą cię coraz większym zainteresowaniem również wśród kobiet i wykorzystywane są nie tylko na garnitury damskie, ale też nieco bardziej formalne sukienki, ołówkowe spódnice, marynarki i żakiety.

Początki damskiego garnituru to pierwsze dekady XX wieku, kiedy to m.in. Marlena Dietrich zrewolucjonizowała damską modę, prezentując się w typowo męskich stylizacjach. Te odważne wybory nie tylko zrywały z normami dotyczącymi kobiecego stroju, ale również otwierały nowe możliwości w wykorzystaniu tkanin wełnianych.

Materiały te są dziś synonimem klasycznej i ponadczasowej mody. Co istotne, ich zastosowanie w damskiej garderobie znacznie wykracza poza tradycyjne garnitury. Projektanci mody wykorzystują je bowiem do tworzenia różnorodnej odzieży. Ponadto – uniwersalność wełny garniturowej sprawia, że jest ona chętnie wybierana przez kobiety ceniące sobie zarówno wyrafinowaną elegancję, jak i praktyczne rozwiązania.

Wybór tkaniny na garnitur – na co zwrócić uwagę?

Obecnie na rynku znaleźć można wiele propozycji tkanin garniturowych, dlatego dobranie tej najodpowiedniejszej może być sporym wyzwaniem. Najważniejsze, aby sięgać po wysokiej jakości naturalne materiały, takie jak włoska wełna czesankowa (worsted wool), wysokoskrętna, virgin (dziewicza, lana vergine), fresco czy merynosowa, które będą nie tylko świetnie się prezentowały, ale też zapewnią optymalny komfort termiczny, cyrkulację powietrza i ogólną wygodę. Warto też przed zakupem tkaniny określić swoje potrzeby i wymagania względem nowego elementu garderoby. Czy będzie to zestaw noszony codziennie do pracy, a może użytkowany jedynie podczas ważnych uroczystości? Wpłynie to bowiem na dobór gramatury materiału garniturowego, jego splotu oraz rodzaju wykończenia powierzchni, która może być matowa lub z połyskiem.

Wełna garniturowa – co sprawdzi się najlepiej?

Czesankowa, wysokoskrętna, dziewicza, fresco czy merynosowa? Rodzajów materiałów na garnitury jest wiele, a Ty z pewnością zastanawiasz się, co to jest garniturowa wełna virgin lub czy warto uszyć marynarkę, spodnie i kamizelkę z fresco. Zasadniczo każda wysokogatunkowa tkanina wełniana, w szczególności włoskiej produkcji, jest najlepszym wyborem – otwartą kwestią pozostaje jedynie dobranie jej do potrzeb, gustu oraz okazji. Na uwagę zasługuje przede wszystkim:

Wełna czesankowa (worsted wool)

Jest to eden z najpopularniejszych wyborów na eleganckie garnitury. Charakteryzuje się gładkością i miękkością, a także subtelnym połyskiem. Te tkaniny garniturowe wyróżniają się też trwałością, a ubrania z nich uszyte doskonale utrzymują swój fason. Są to materiały idealne na odzież na biznesowe spotkania czy formalne okazje.

Wełna czesankowa (worsted wool) to rodzaj tkaniny wełnianej, który od lat cieszy się popularnością w produkcji eleganckich garniturów. Powstaje z włókien, które są czesane przed przędzeniem, a w czasie tego procesu usuwa się krótkie odcinki, pozostawiając jedynie te dłuższe. W rezultacie gotowa tkanina jest gładka i jednolita. Charakterystyczny
dla wełny czesankowej połysk to efekt równoległego ułożenia włókien, dzięki czemu subtelnie odbijają światło. Miękkość oraz sprężystość to kolejne atuty wynikające ze specyficznego procesu produkcji, dzięki któremu tkanina jest przyjemna w dotyku i odporna na zagniecenia. To bardzo ważne zalety w przypadku odzieży biznesowej, którą nosi się przez wiele godzin, i od której wymaga się nienagannego wyglądu.

Wełna Merino (merino wool)

Uważana za jedną z najdelikatniejszych i najbardziej luksusowych. Wełna merino to tkanina garniturowa niezwykle gładka, miękka i sprężysta, która doskonale reguluje temperaturę ciała. To czyni ją idealnym wyborem na garnitury całoroczne.

Wełna ta jest tkaniną wytwarzaną z surowca pozyskiwanego z owiec merynosowych. Jej wyjątkowa miękkość i delikatność sprawiają, że jest bardzo przyjemna w dotyku. Dzięki mniejszej średnicy włókien merino wyróżnia się również nadzwyczajną gładkością. Doskonale reguluje temperaturę ciała, utrzymując ją zawsze na optymalnym poziomie. Zdolność do termoregulacji oraz nieprzeciętna higroskopijność to atuty, które sprawiają, że garnitury z merino są idealnym rozwiązaniem na każdą porę roku. To wybór, który łączy w sobie styl, komfort użytkowania oraz funkcjonalność.

Wełna Virgin (lana vergine)

Znana też jako dziewicza, ponieważ pochodzi z pierwszego strzyżenia jagnięcia. Tkanina charakteryzuje się szlachetnością i wytrzymałością, a wykonane z niej garnitury są bardzo przyjemne w dotyku, wykwintne w charakterze oraz komfortowe w użytkowaniu.

Proces wytwarzania wełny virgin rozpoczyna się od starannie przeprowadzonego pierwszego strzyżenia młodych owiec – odbywa się ono, gdy mają od sześciu do dwunastu miesięcy. Surowiec pozyskany na tym etapie ich rozwoju jest wyjątkowo miękki, delikatny i wolny od uszkodzeń, które mogą wystąpić w późniejszym okresie życia zwierząt. Proces strzyżenia jest wykonywany z dużą starannością, aby nie naruszyć delikatnych włókien. Po zebraniu surowa wełna przechodzi proces czyszczenia – usuwane są naturalne tłuszcze (lanolina) i inne zabrudzenia. Następnie włókna są czesane i przędzone, co pozwala na uzyskanie cienkiej nici. To z niej w dalszym procesie powstaje szlachetna lana vergine (wełna jagnięca). W zależności od tego, na co materiał będzie przeznaczony, może być tkany i wykańczany na różne sposoby

Wełna wysokoskrętna (High twist wool, High performance wool)

To świetny wybór na garnitury na co dzień do pracy lub na specjalne okazje. Atutami są tutaj znakomite właściwości termoregulacyjne i higroskopijność oraz wysoka sprężystość.

Wełna wysokoskrętna uchodzi za jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów, stosowanych przede wszystkim w produkcji odzieży wysokiej klasy: garniturów, marynarek, spodni. Tkanina funkcjonująca na polskim rynku pod nazwą wysokoskrętnej najczęściej kojarzona jest z wełną z oznaczeniem Super S. Trzeba jednak pamiętać, że numer przy oznaczeniu Super nie wskazuje na skrętność, a na grubość, a tym samym delikatność włókien wełnianych.

Tutaj należy wspomnieć o tradycyjnym i wywodzącym się z Anglii systemie metrycznym, który określa dziś średnicę włókna w przędzy. Warto zapamiętać, że im wyższa liczba, którą oznaczono materiał garniturowy, tym bardziej jest on szlachetny, a co za tym idzie: delikatny i podatniejszy na zagniecenia, więc bardziej odpowiedni na okazjonalne wystąpienia. Na garnitur do pracy najlepiej sprawdzi się wełna od Super 110’s do Super 130’s.

Produkcja tkaniny wełnianej Super S (wysokoskrętnej) to złożony proces, który zaczyna się od starannej selekcji włókien, zazwyczaj pozyskiwanych od owiec merynosowych. Niekiedy skład uzupełniany jest o alpakę, moher czy kaszmir. Następnym etapem jest przędzenie, podczas którego cenne włókna są przetwarzane w bardzo cienką i delikatną nić. Wymaga to wyjątkowej precyzji i doświadczenia, ponieważ grubość oraz skręt przędzy mają bezpośredni wpływ na ostateczną jakość materiału. Kolejny etap to tkanie, podczas którego powstaje wysokogatunkowa tkanina wełniana. Następnie jest ona wykańczana, co pozwala na nadanie jej ostatecznej formy.

Wełna fresco (Fresco Lana)

Dzięki swojej lekkiej strukturze jest to wełna idealna na biznesową odzież na lato. Jej luźny splot pozwala skórze oddychać, zapewniając komfort nawet w najgorętsze dni.

W procesie produkcji tej wełny podstawą jest wykorzystanie wysokiej jakości surowca zapewniającego optymalny balans między lekkością, zwiewnością i trwałością. Włókna są przetwarzane w sposób, który zwiększa ich odporność na zagniecenia. Technologia tkania fresco pozwala na stworzenie materiału, który jest nie tylko funkcjonalny, ale również elegancki. Odpowiedni splot i uzyskana delikatna tekstura nadają jej wyrafinowanego wyglądu.

Zakup tkaniny na garnitur – zainwestuj w styl i klasę

Powinny być eleganckie, ponadczasowe, subtelne i zapewniające komfort. Dlatego właśnie materiały garniturowe należy dobierać z największą starannością, nie kierując się kryterium ceny. Pamiętaj, że tak naprawdę jedynie starannie wyselekcjonowana, wysokogatunkowa i pochodząca od renomowanego producenta wełna pozwoli na stworzenie stylowego oraz przyciągającego uwagę zestawu biznesowego, formalnego lub casualowego zarówno dla mężczyzny jak i kobiety. Zdecyduj się na to rozwiązanie, a przekonasz się już podczas pierwszego wystąpienia w nowym garniturze.

Nasz stacjonarny i internetowy sklep z tkaninami włoskimi oferuje wełny garniturowe najlepszej jakości z renomowanych włoskich fabryk jak choćby Leadford&Logan, Loro Piana, Vitale Barberis Canonico czy Piacenza. Dostępne są zarówno tkaniny na garnitury jednolite jak i w popularne wzory np. wełny w kratę, prążki, klasyczny tenis, jodełka. Na szczególną uwagę zasługuje nasz bestseller – wełna z połyskiem Charmelaine: czarna i granatowa to doskonały materiał na garnitur ślubny lub smoking, biała i inne kolory idealnie się sprawdzą na damskie kostiumy. Sprzedaż hurtowa i detaliczna, zakup umożliwiamy już od 10 cm.

Zobacz wełny garniturowe

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wypełnij poniższe pola.

    Zapisz się do newslettera
    i odbierz

    -10 %

    Call Now Button