%AMOUNT_LEFT_FOR_FREE_SHIPPING%

Czym się różni Denim od Jeansu?

Jest to pytanie dość często zadawane przez osoby zainteresowane zakupem tkanin na praktyczną, trwałą i modną odzież. To w zasadzie nie zaskakuje, ponieważ nazwy denim i jeans są bardzo często stosowane zamiennie i traktowane jako synonimy.
Czy jednak takie wykorzystanie tej nomenklatury jest prawidłowe?
Jak właściwie doszło do tego, że obecnie powszechnie w Polsce stosowane są aż dwie nazwy?

Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, konieczna jest podróż w przeszłość, do czasów, kiedy denim oraz dżins były materiałami wykorzystywanymi do szycia odzieży robotniczej – spodni, fartuchów czy kombinezonów

Denim z Nîmes i jeans z Genui

Choć obecnie kojarzone przede wszystkim z produktami amerykańskimi, tkaniny te mają europejskie korzenie i początkowo były po prostu importowane do Stanów z Włoch oraz Francji. Co więcej, materiał określany dziś jako dżins, produkowano w Genui już kilka wieków temu. W tamtym czasie był to rodzaj mocnej tkaniny barwionej indygo, stosowanej na ubrania klasy robotniczej i szczególnie lubianej przez marynarzy (szybko wysychała i wytrzymywała pracę w trudnych warunkach). Według jednej z wersji, jej popularność była tak duża, że tkalnie w Nîmes postanowiły zreprodukować ten materiał. Uzyskano materiał o skośnym splocie wątkowym, który od swojego pierwowzoru był grubszy i trwalszy.

A skąd wzięły się współcześnie stosowane nazwy?

Obydwa produkty na dużą skalę importowano do Ameryki, gdzie tkaninę “bleu de Gênes” zaczęto nazywać “blue jeans”, a materiał z Nîmes, czyli “serge de Nîmes”, zamienił się w znany dziś wszystkim “denim”. Ta druga nazwa upowszechniła się jednak dopiero w latach 60. XX wieku. Pierwotnie jeans i denim nieco się różniły. Jeans był traktowany jako materiał nieco gorszej jakości od denimu – był mniej odporny na przetarcia, barwnik uwalniał się podczas prania. Denim był bardziej wytrzymały i posiadał w większym stopniu dopracowany splot. Z upływem lat te różnice się zatarły i nazwy denim i jeans (dżins) są używane zamiennie. Współcześnie w języku angielskim nazwę denim stosuje się na określenie tkanin, z których szyje się odzież, a jeans to po prostu nazwa rodzaju spodni. W Polsce zaś można zarówno nosić dżinsy, jak i uszyć różne elementy garderoby z tkaniny dżinsowej lub z denimu.

Cechy charakterystyczne

Jest wytrzymały, odporny na ścieranie, uniwersalny i dobrze się układa. Denim to tkanina, z której można uszyć wygodne, idealne na co dzień elementy damskiej, męskiej oraz dziecięcej garderoby, a nawet modne, tekstylne elementy wyposażenia wnętrz. Najpopularniejsze są oczywiście dżinsy, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uszyć z tego materiału sukienkę, spódnicę, żakiet, a nawet gorset. Dostępny jest w różnych gramaturach oraz kolorach – od czerni, przez różne odcienie niebieskiego, aż po jasny błękit. Najbardziej charakterystyczną cechą jest w tym przypadku splot skośny widoczny jedynie na prawej stronie, który tworzą nitki osnowy barwione indygo oraz niebarwione nitki wątku, które leżą pod spodem. W rezultacie materiał ten ma zawsze jaśniejszą stronę lewą od prawej. Nieuszlachetniony jest bardzo sztywny, dlatego współcześnie stosuje się różne metody wykończenia, aby nadać denimowi pożądaną miękkość. Obecnie w sprzedaży dostępny jest przede wszystkim ten ze stuprocentowej bawełny lub z bawełny z dodatkiem elastanu, choć producenci oferują również tkaniny w mieszankach z włóknami lnianymi lub konopnymi.

Jak szyć z denimu?

Ubrania z dżinsu są ponadczasowe i zawsze modne, sprawdzają się też na różne okazje. Dzięki temu, że obecnie w ofercie sklepów z tkaninami denim dostępny jest w różnych kolorach, w dodatku zarówno w wersji jednolitej, jak i we wzory, z powodzeniem można z niego stworzyć jedyne w swoim rodzaju elementy garderoby. Do szycia z tego materiału należy się jednak odpowiednio przygotować.

Po pierwsze – dekatyzacja

Jak każda tkanina z naturalnych włókien, denim może skurczyć się podczas prania, dlatego przeprowadzając dekatyzację przed skrojeniem, oszczędzimy sobie przykrej niespodzianki w postaci zbyt krótkich rękawów czy nogawek po wypraniu ubrania.

Po drugie – odpowiednia maszyna

Odzież z dżinsu, szczególnie tego grubszego, szyje się na specjalnych maszynach heavy duty. Tradycyjna domówka może nie poradzić sobie z przeszyciem kilku złożonych warstw, choć nie jest to regułą. Należy jednak ostrożnie podsuwać materiał pod igłę. Czasami producenci domowych maszyn do szycia dodają akcesoria ułatwiające zszywanie wielu warstw, z których można skorzystać.

Po trzecie – odpowiednia igła

Przed rozpoczęciem szycia należy zmienić igłę na taką specjalną do dżinsu ze smukłym i ostrym czubkiem. To pozwoli zminimalizować opór materiału i sprawi, że szycie z denimu będzie płynniejsze.

Gdzie kupić dobrej jakości dżins?

Nasz sklep z tkaninami włoskimi oferuje wysokojakościowy dżins na metry, jednolity, dekatyzowany, w różnych kolorach i gramaturach. W limitowanych ilościach pojawiają się materiały dżinsowe sygnowane w różnorodne wzory. Ofertę stale uzupełniamy o dżinsy premium. Przejdź do sklepu.

Dżins sygnowany wzór Versace
Dżins sygnowany wzór LV
Dżins premium wzór Dior

Komentarze

  1. Hej, pamiętam dzinsy z czasów PRL i wtedy ten materiał był zupełnie inny niż to co teraz sprzedają nawet uznane marki typu Levis czy Wrangler. Ten dzisiejszy materiał jest jakby bardziej rozciągliwy i mniej trwały. Tamte jeansy wytrzymywały nawet kilka lat, materiał był grubszy i sztywniejszy. Skąd ta różnica ? Chętnie bym kupił takie dzinsy jak dawniej. Pozdrawiam serdecznie.
    1. Zapewne różnica jest odpowiedzią producentów na potrzeby, coraz częściej klienci pytają nas o wygodne tkaniny, a domieszka elastanu daje swobodę ruchów. Niemniej dżins bywa dostępny również grubszy, bez dodatków uelastyczniających. Zerknij choćby na ten https://magazyntkanin.pl/produkt/ciemnoniebieski-dzins-material-bawelniany-dekatyzowany/ Serdeczne pozdrowienia
  2. Chylę czoła przed umiejętnością autora, który nie tylko perfekcyjnie włada językiem, ale także potrafi wplatać w tekst subtelne niuanse, sprawiające, że czytelnik dostrzega głębsze warstwy przekazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wypełnij poniższe pola.

Zapisz się do newslettera
i odbierz

-10 %

Call Now Button